Najnowsze wydarzenia

Polska flaga na cywilno-wojskowej defiladzie w Rio de Janeiro

Polscy kombatanci wzięli udział w defiladzie z okazji Dnia Niepodległości Brazylii, który był obchodzony 7 września.

Upływają lata, a flaga biało-czerwona zawsze powiewa, jako jedna z pierwszych, podczas defilady 7 września z okazji Dnia Niepodległości w Alei Prezydenta Vargasa. Wiele lat temu była niesiona przez pluton dzielnych Polskich Żołnierzy, weteranów walk pod Monte Cassino, warszawskich powstańców oraz uczestników wielu innych bitew II wojny światowej.

Manifestacje w Brazylii

Od kilku dni w wielu miastach brazylijskich organizowane są manifesty, których uczestnicy protestują między innymi przeciwko biedzie, korupcji i niegospodarności brazylijskiego rządu. Takich protestów Brazylia nie pamięta od czasu schyłku dyktatury wojskowej w latach osiemdziesiątych i odsunięcia od władzy skorumpowanego prezydenta Collora de Melo w 1992 roku. 

RJ: Zwycięzca Karnawału 2013

W środę, trzynastego lutego ogłoszono, iż zwycięzcą konkursu karnawałowego 2013 w Rio de Janeiro po raz trzeci została szkoła samby Vila Isabel. Szkoła oczarowała widzów i sędziów swoim pokazem “A Vila canta o Brasil, celeiro do mundo – Água no feijão que chegou mais um” w poniedziałek, jedenastego lutego. 

Karnawał w Salvadorze

Podczas gdy miliony imprezowiczów bawiło się na karnawałowych blokach ulicznych Rio de Janeiro i oglądało pokazy szkół samby na Sambodronie, równie liczne tłumy poddawały się karnawałowej gorączce w innych częściach Brazylii. To właśnie w Salvadorze organizowane są jedne z największych bloków ulicznych na świecie.

Reakcja Brazylii na abdykację Benedykta XVI

Wiadomość o rezygnacji z posługi papieskiej Benedykta XVI wstrząsnęła Katolikami na całym świecie. Prawie natychmiast rozpoczęły się dyskusje i spekulacje na temat tego, kto zajmie jego miejsce na tronie papieskim. Liczba Katolików w Brazylii szacowana jest na 62-63% społeczeństwa (co sprawia, iż Kościół katolicki jest najliczniejszą wspólnotą religijną w Brazylii) stąd też rodzące się pytanie "czy istnieją szanse na wybranie Brazylijczyka"? Jak powiedział starszy urzędnik Watykanu, arcybiskup Gerhard Müller "Znam wielu biskupów i kardynałów z Ameryki Łacińskiej, którzy mogliby wziąć odpowiedzialność za Kościół".

Jesteś tutaj: Home Brazylia Najnowsze wydarzenia