Artykuły

Capitães da Areia (1937)

Capitães da Areia to wzruszająca opowieść o grupie młodych bezdomnych chłopców w przedziale 9-16 lat, inspirowana komunistyczną fascynacją autora.

Główni bohaterzy zostali porzuceni przez rodziców. Żyją z napadów z bronią i kradzieży - mieszkają w starym opuszczonych magazynie.  Od odważnego Pedro Bala, na którego twarzy widnieje blizna  po bójce na noże, przez bardzo religijnego Pirulito, który co noc modli się prosząc o wybaczenie jego grzechów, Professora jedynego potrafiącego czytać, aż po intrygującego Gato i Sem-Pernas – mimo, że wychowała ich ulica i wydaje się, że przed nimi nie ma żadnej przyszłości, każdy z nich ma inne marzenia.  Autorytetem wszystkich chłopców jest słynny brazylijski rozbójnik Lampião. Zła fama o chłopcach szybko rozchodzi się po mieście Salvador. Poszukują ich dziennikarze, policja, sędziowie. Tylko niewiele osób faktycznie stara się zrozumieć chłopców – ksiądz, capoeirista i matka domu Cadomblé. Chłopcy powoli dorastają i szukają swojego przeznaczenia.


Capitãe de Areia to historia podzielona między dziecięcą niewinnością a surowością świata dorosłych. Chłopcy  zmuszeni są do konfrontacji z codziennym życiem. A przecież to tylko dzieci. I jakże kruche

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Home