Inwestycje w Brazylii - podstawowe informacje

Jeszcze niedawno do grupy BRICS należały cztery kraje: Brazylia, Rosja, Indie oraz Chiny. Od niedawna do tych krajów dołączyła również Republika Południowej Afryki, zmieniając przy tym nazwę BRIC na BRICS.

Sama nazwa powstała z pierwszych liter angielskich nazw krajów znajdujących się w tej grupie. Grupa BRIC nie powstała po to aby tworzyć formalne stowarzyszenie handlu czy też sojuszu politycznego, ale przede wszystkim po to by zwiększyć rolę państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych. Zdaniem Jima O'Neilla z Goldman Sachs kraje te do 2050 roku staną się czołowymi potęgami gospodarczymi. 

 

 

 

Brazylia - raj dla inwestorów


    Brazylia jest jednym z pięciu krajów BRICS, a jednocześnie jedynym z najlepiej rozwiniętych krajów Ameryki Południowej jaki i jednym z najatrakcyjniejszych miejsc inwestycyjnych na świecie. Czy nie warto w związku z tym zainwestować w tym kraju?

    Czemu między innymi Brazylia może zawdzięczać wysoki potencjał rozwoju? Duży wpływ ma przede wszystkim rozwój rynku pożyczek hipotetycznych oraz wzrastający poziom życia obywateli. W Brazylii koszty utrzymania są dużo Niższe, niż w większości europejskich państw. Dla porównania: obecnie szacuje się, że koszty utrzymania w Brazylii wynoszą około 20% kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii. 

    U wybrzeży oceanu atlantyckiego powstaje coraz więcej luksusowych kurortów co jest odpowiedzią na wzrost zainteresowania Brazylią. Warunki jakimi są naturalne piękno, wysokie temperatury oraz 7000 kilometrów niesamowitych plaż przyciągają zwiedzających oraz spragnionych odpoczynku turystów dwanaście miesięcy w roku. W roku 2014 w Brazylii odbędzie się World Cup, co może mieć duży wpływ na rozwój sektora turystycznego. 

    Rynek nieruchomości w tym kraju jest właśnie w okresie intensywnego rozwoju, a zwłaszcza luksusowe nieruchomości na wybrzeżach i w północno-wschodniej części kraju mają ogromne perspektywy wzrostu. Spowodowane jest to z szybkim rozwojem infrastruktury w tym regionie oraz wysoką popularnością wśród amatorów wielu sportów wodnych i turystów. 

    Brazylia doskonale radzi sobie na światowych rynkach finansowych. Poświadcza o tym chociażby sam fakt wpłacenia przez ten kraj 10 miliardów dolarów na Międzynarodowy Fundusz Walutowy w celu udzielenia pożyczek tym krajom, które będą ich potrzebować. Korzystny kurs wymiany brazylijskiej waluty oraz stabilność sytuacji politycznej i gospodarczej przyciągają zagranicznych inwestorów do kraju. 

    Według informacji podanych przez Brazylijski Instytut Geografii i Statystyk podczas 12 miesięcy (do 09.2008) PKB wzrósł o 6.3%. Nastąpił dynamiczny wzrost gospodarczy spowodowany między innymi rozwojem produkcji przemysłowej. Należy tutaj wspomnieć również o tym, iż kraj ten jest samowystarczalny jeżeli chodzi o paliwo. Stopień inflacji w Brazylii jest stabilny i niski, w sierpniu 2008 roku wynosił 4,7%. Podczas gdy prawie cała UE i USA zmagały się z problemem wzrastającego bezrobocia Brazylia mogła poszczycić się jego najniższym współczynnikiem od wielu lat. Statyki pokazują, iż w okresie pięciu lat (2003-2008) stopa bezrobocia w tym kraju spadła o 29.4%. Największy spadek odnotowano w Belo Horizonte (24.8%) oraz w Sao Paulo (19.4%), które jest jednym z najbogatszych miast w Ameryce Południowej . 

    Wraz ze wzrostem poziomu zatrudnienia zwiększa się siła nabywcza społeczeństwa. Również tutaj statystyki świadczą na korzyść Brazylii. Od roku 2003 średni przychód roczny wzrósł tam o 11.3% (w Belo Horizonte, Rio de Janeiro i Salvadorze - wartość średniego przychodu rocznego powiększyła się nawet o 15%). Wraz ze wzrostem siły nabywczej, która przekłada się na dobrobyt społeczeństwa, znacznie spadł poziom ubóstwa w tym kraju. Po raz pierwszy w historii tego kraju klasa średnia stanowi 52% - czyli większość społeczeństwa. 

Jeszcze kilka słów o gospodarce


    Gospodarka Brazylii oparta jest na przemyśle oraz eksploatacji bogatych złóż: ropy naftowej, gazu ziemnego, rud żelaza, węgla kamiennego, boksytów, manganu, cyny, cyrkonu, rud niobu, fosforytów, cynku, ołowiu, niklu, chromu, siarki, miedzi, uranu, soli kamiennej oraz kamieni szlachetnych i półszlachetnych: diamentów, topazów, ametystów, opali, szmaragdów, akwamaryny i złota. 


* Dochód narodowy: 8 100 USD na 1 mieszkańca (2004),
* Inflacja: 7,6% (2004),
* Zadłużenie: 219,8 mld USD (2004),
* Struktura zatrudnienia: usługi (53%), przemysł (24%), rolnictwo (23%),
* Handel zagraniczny: eksportuje się głównie wołowinę (9,2%), rudy żelaza (6,6%), wyroby z żelaza i stali (4,2%) oraz kawę, trzcinę cukrową i soję, natomiast importuje maszyny (24,3%), paliwa (23,8%), artykuły konsumpcyjne (9,8%),
* Głównymi partnerami handlowymi są: USA, Argentyna, Niemcy, Japonia, Holandia, Włochy.


PKB (w mld USD) - 601,6 (2004),
Wzrost PKB (w %) - 2,1 (2005),
PKB na osobę (USD) - 8,400 (2005),
Inflacja IPCA (w %) - 7,41 (2005),
Stopa bezrobocia (w %) - 11,5 (2005),
Produkcja przemysłowa (w % ) - 4,4 (2005),
Deficyt (nadwyżka budż. w % ) - 4,97 (2005),
Dług publiczny (w % PKB) - 50,9 (2005),
Eksport (w mld USD) - 118,3 (2005),
Import (w mld USD) - 73,6 (2005),
Minimalna płaca - 83 USD,

Udział sektorów w PKB:
Usługi (w % ) - 60,0,
Przemysł (w % ) - 30,0,
Rolnictwo (w %) -10,0.,Najnowsze dane

    Brazylijski Bank Centralny opublikował dane, z których dowiedzieć się można, iż inwestycje kapitału zagranicznego w Brazylii w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły czterokrotnie! 

    Porównując z ostatnim raportem podanym przez Bank Centralny w roku 2006 łączna kwota bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Brazylii z 162,8 miliardów dolarów (2005) do 660,5 miliardów dolarów (2010), co stanowi aż 30,9% PKB Brazylii. Tak znaczny i szybki wzrost inwestycji zagranicznych w Brazylii dowodzi na wysoką (i cały czas rosnącą) pozycję gospodarczą Brazylii na świecie. 

    Udział polskich inwestycji w tym kraju jest niewielki. W roku 2010 wynosiły one zaledwie 617,5 tysięcy dolarów, a rok wcześniej 575,4 tysięcy dolarów. 
Największym inwestorem zagranicznym są oczywiście Stany Zjednoczone, które zainwestowały 104,7 miliardów dolarów. Po USA na liście największych inwestorów znajduje się Hiszpania oraz Belgia. 

Komentarze   

 
0 #2 Agata Jemiola 2013-12-08 08:14
Ten artykuł jest już dość stary i faktycznie nie wszystkie informacje są aktualne. Przygotujemy jego update'a, dzięki za zwrócenie uwagi!
Cytować
 
 
0 #1 Kris 2013-12-02 18:42
w ogóle się nie zgadzam jeśli chodzi o koszty życia w Brazylii. Jest napisane że tu się żyje tanio - 20% tego co w Wielkiej Brytanii!!! To jakiś żart chyba.

Chyba ktoś zapomniał wspomnieć o wysokich podatkach w Brazylii praktycznie na wszystko...

Prawda jest taka, że życie jest bardzo drogie tutaj i każdy praktycznie kupuje na raty. Podatki może dla inwestorów są niskie ale dla podatki na różne artukuły np agd i rtv są bardzo wysokie.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Home Inwestycje w Brazylii