Reakcja Brazylii na abdykację Benedykta XVI

Wiadomość o rezygnacji z posługi papieskiej Benedykta XVI wstrząsnęła Katolikami na całym świecie. Prawie natychmiast rozpoczęły się dyskusje i spekulacje na temat tego, kto zajmie jego miejsce na tronie papieskim. Liczba Katolików w Brazylii szacowana jest na 62-63% społeczeństwa (co sprawia, iż Kościół katolicki jest najliczniejszą wspólnotą religijną w Brazylii) stąd też rodzące się pytanie "czy istnieją szanse na wybranie Brazylijczyka"? Jak powiedział starszy urzędnik Watykanu, arcybiskup Gerhard Müller "Znam wielu biskupów i kardynałów z Ameryki Łacińskiej, którzy mogliby wziąć odpowiedzialność za Kościół".

Do Kolegium Kardynałów należy dziewięciu Brazylijczyków, a pięciu z nich ma prawo do udziału w konklawe. Media szczególnie upodobały sobie dwóch brazylijskich kandydatów - arcybiskupa São Paulo, Odilo Scherera oraz arcybiskupa Brasílii, João Braz de Aviz, jednakże wielu analityków twierdzi, iż Watykan nie jest jeszcze gotowy na papieża o pochodzeniu innym, niż europejskie. 

Według Paulo Fernando Carneiro de Andrade, profesora teologi na PUC-u w Rio de Janeiro ilość Katolików danego państwa najprawdopodobniej nie będzie miała większego wpływu na wybór papieża. W wywiadzie udzielonym dla BBC Brasil powiedział: "Poszukiwany jest kandydat, który będzie zdolny pogodzić wszystkie sprawy Kurii, gwarantując tym samym prawidłowe funkcjonowanie Kościoła Katolickiego na świecie".

Benedykt XVI swoim przyjazdem miał rozpocząć Światowe Dni Młodzieży 2013 w Rio de Janeiro lecz teraz sytuacja się zmieniła. Arcybiskup miasta, Orani Tempesta potwierdził, iż  przygotowania do imprezy będą kontynuowane, co oznacza, że pierwsza duża zagraniczna podróż nowego pontyfikatu należy do Brazylii. 

Jednym z faworytów jest arcybiskup Milanu, Angelo Scola

 

 

Komentarze   

 
0 #1 Agata Jemiola 2013-02-18 14:57
Martin dziękujemy za zgłoszenie błędu!!! :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Home O Brazylii w polskich mediach Reakcja Brazylii na abdykację Benedykta XVI