Brazylia obniża cło na 100 produktów

Minister finansów Brazylii zapowiedział obniżenie stawki cła na 100 produktów w większości używanych jako surowce w przemyśle. Celem jest zapobieganie, aby wysoki dolar, który osiągnął prawie 2,30 reala, nie podnosił ceny produktów importowanych i poziomu inflacji. Ma to być pomocą dla przemysłu krajowego w okresie niskiego wzrostu.

W praktyce rząd nie będzie odnawiał listy wyjątków od wspólnej taryfy zewnętrznej (Tarifa Externa Comum), która weszła w życie w październiku zeszłego roku i obowiązywałaby do końca września tego roku. Podatek został podniesiony dla produktów, w przypadku których przemysł krajowy cierpi z powodu konkurencji ze strony innych państw. Wzrost dolara i obawa przed sprowadzeniem inflacji na niższy poziom spowodowały, że rząd zmienił strategię, która przez niektóre państwa została uznana za protekcjonistyczną. Bank Centralny twierdzi, że dwudziestoprocentowa dewaluacja reala względem dolara oznacza wzrost inflacji o jeden punkt procentowy. Gdyby importowane towary były obłożone zbyt wysokimi podatkami, konsumenci pośrednio odczuliby wzrost kursu dolara.

Pośród 100 produktów znajdują się towary z zakresu dóbr kapitałowych, hutnictwa, przemysłu petrochemicznego i lekarstw. Podatek większości z nich oscylował pomiędzy 12% a 18%, ostatecznie zatrzymując się na 25%. Teraz powrócą do niższego poziomu. Podatek ten stosuje się dla towarów sprowadzanych spoza grupy Mercosul, a więc z krajów innych niż Argentyna, Urugwaj, Paragwaj i Wenezuela.

Niektóre gałęzie przemysłu, takie jak produkcja urządzeń AGD czy samochodów, skarżyły się na rosnące koszty związane ze wzrostem cen surowców, na przykład wyrobów stalowych. Przedsiębiorcy alarmowali, że w przypadku braku reakcji rządu, podniosą ceny dla konsumentów.

Źródło: Artykuł pochodzi ze strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brasilii.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Home Praca i inwestycje Inwestycje w Brazylii Brazylia obniża cło na 100 produktów