Stan Rio de Janeiro (RJ)

Podkategorie

 • Rio de Janeiro

  Rio de Janeioro jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych miast Ameryki Południowej. Znajduje się w południowo-wschodniej części Brazylii, nad oceanem Atlantyckim. W latach 1808 - 1821 Rio de Janeiro było stolicą Portugalii (to właśnie tutaj schroniła się rodzina królewska w obawie przed wojskami napoleońskimi). Przez wiele lat miasto było również stolicą Brazylii.

  Miasto znane jest na świecie przede wszystkim ze swoich pięknych plaż, takich jak na przykład Copacabana i Ipanema, olbrzymiego posągu Chrystusa Odkupiciela na górze Corcovado oraz hucznie obchodzonego karnawału.

   

   

 • Petrópolis

  Petrópolis jest miastem oddalonym o 65 kilometrów na północny wschód od Rio de Janeiro. Ze względu na dużą ilość zabytków jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Trasa prowadząca do tego miasta wiedzie przez góry, dzięki czemu możemy podziwiać przecudne widoki. 

  Miasto otrzymało nazwę Petrópolis na cześć cesarza Piotra II, który był drugim władcą Brazylii. Początki tego miasta sięgają roku 1702, kiedy otworzona została alternatywna droga łącząca Rio de Janeiro z Minas Gerais. Przejeżdżający tą trasą cesarz Piotr I tak zachwycił się miejscowym krajobrazem, iż w roku 1830 kupił farmę i zaczął budować na niej tak zwany Pałac Letni. Budowy tego pałacu niestety nie ukończył, co było spowodowane faktem, iż Piotr I zrzekł się wkrótce tronu. W dziewiętnastym wieku Petrópolis było letnią rezydencją brazylijskich arystokratów i cesarzy, natomiast w latach 1894-1903 było stolicą stanu Rio de Janeiro. Osada została założona oficjalnie w roku 1843, a czternaście lat później otrzymała prawa miejskie. 

   

   

 • Paraty

  Paraty jest jednym z najstarszych miast w Ameryce Południowej - założone zostało przez portugalskich kolonizatorów w roku 1667. W ówczesnym czasie obszar ten zamieszkiwany był przez indian Guaianás. "Paraty" w ich języku oznacza "spotkanie wody z morzem". 

  W czasach kolonialnch miasto stanowiło bardzo ważny port, z którego przez wiele lat eksportowano z Brazylii kawę, tytoń oraz złoto, głównie do Portugalii. Pierwotnie cenne towary transportowane były do portu Paraty przez góry oraz lasy, dopiero w połowie dziewiętnastego wieku rozpoczęto budowę kolei oraz dróg, w celu usprawnienia transportu produktów. Jednakże nowy system łączności z daleka omijały Paraty, co zaowocowało tym, iż przez ponad 100 lat miasto Paraty było odcięte od świata i całkowicie zapomniane. Lata świetności miasta dobiegły końca. Pozwoliło to na zachowanie tradycji, rachitektóry oraz dawnej kultury. Paraty zostało odkryte na nowo dopiero w roku 1950, aby stać się atrkacją dla przyjeżdżających turystów. 

  Obecnie w Paraty mieszka wnuk ostatniego cesarza Brazylii - Pedra II. 

   

Jesteś tutaj: Home Rio de Janeiro